Pneumatiky, ktoré majú unikátne vlastnosti vedia naplniť aj nadštandardné požiadavky zákazníkov. Boli vyvinuté a skonštruované iným spôsobom ako je to pri klasických pneumatikách. Všetky pneumatiky, ktoré majú aspoň jednu z týchto špeciálnych technológií, majú prislúchajúce označenie technológie zobrazené na svojej bočnici.

Technológia ochrany disku – predstavuje najjednoduchšiu unikátnu vlastnosť z kategórie špeciálnych, no neobsahujú ju úplne všetky pneumatiky a práve preto ju sem zaraďujeme. Jej princíp spočíva v hrubšej vrstve vystuženej gumy, ktorá sa nachádza presne v mieste kde sa pneumatiky dotýka disku, tak aby cez neho prečnievala. To zaisťuje ochranu disku pred poškodením, hlavne pri prechode cez vyššie obrubníky alebo pri prejazde cez väčšie jamy či nerovnosti na ceste. S touto technológiou sa môžeme stretnúť hlavne pri pneumatikách s nízkym profilom, a teda nižším ako 55, pri ktorých je riziko poškodenia disku vyššie. Nákupná cena pneumatík, ktoré disponujú touto technológiou nemusí byť vždy vyššia ako pri klasických pneumatikách. Výrobcovia pneumatík používajú na označenie tejto technológie rôzne skratky, ktoré sú viditeľné na bočnici pneumatiky, ako napríklad FP/RFP (Goodyear), MFS (Dunlop), FR (Continental).

Funkcia samozacelenia pneumatiky – pneumatiky s touto technológiou obsahujú unikátnu lepivú viskóznu hmotu, ktorá sa nachádza na vnútornej strane behúňa a pri defekte chráni pneumatiku pred úplným zmäknutím. Lepiaca hmota po prepichnutí pneumatiky zacelí miesto vpichu a udrží pneumatiku nafúknutú. Účinnosť tejto technológie je garantovaná pri prepichoch najviac 5-6 milimetrov, čo pokryje aj prepichy skrutkami či klincami, a to dokonca aj vtedy ak nezostanú zapichnuté v pneumatike. Takáto pneumatika vám umožní pokračovať v jazde aj keď dostanete nepríjemný defekt. Treba však mať na pamäti, že čo najskôr po zistení defektu je potrebné ju dať skontrolovať servisnému technikovi. Nákupná cena takýchto pneumatík je vo väčšine prípadov vyššia ako u klasických pneumatík. Aj pri tejto technológii používajú výrobcovia pneumatík na jej označenie rôzne skratky – SelfSeal (Michelin) ContiSeal (Continental), SealTech (Goodyear), SG (Hankook), Seal Inside (Pirelli).

Technológia regulácie hluku – pneumatiky s unikátnou polyuretánovou penou na vnútornej strane behúňa znižujú hladinu hluku v interiéri vozidla, bez ohľadu na to po akej vozovke jazdíte a aké je práve počasie. Výrobcovia pneumatík garantujú zníženie hladiny hluku v interiéri vozidla až okolo 50%. Okrem toho táto technológia znižuje aj zvukové vibrácie prenášané z pneumatiky do konštrukcie automobilu. Nákupná cena takýchto pneumatík je väčšinou vyššia ako pri bežných pneumatikách bez tejto technológie. Výrobcovia pneumatík túto technológiu označujú na bočnici pneumatiky ako – ContiSilent (Continental), Acoustic (Michelin), B-Silent(Bridgestone) PNCS/NCS (Pirelli), SoundComfort (Goodyear), SoundAbsorber (Hankook).

RUN-FLAT pneumatiky pracujú na princípe unikátne vystuženej samonosnej bočnici, ktorá chráni pneumatiku pred úplným zmäknutím počas defektu či strate tlaku. Výrobcovia pneumatík sa zaradením tejto technológie do svojho portfólia snažia vyhovieť nadstavbovým požiadavkám zákazníkov, ktoré by pri kúpe klasických pneumatík neboli dosiahnuté. Čo sa týka bezpečnosti tak táto technológia chráni bočnicu pneumatiky pred jej rozdrvením medzi vozovkou a diskom, ale napríklad aj pred zošmyknutím pneumatiky z disku. Ak dostanete defekt na run-flat pneumatike tak bez problémov na nej zájdete aj ďalších 80 kilometrov pri maximálnej rýchlosti 80 km/h. Nebudete sa tak musieť báť, že uviaznete niekde na dialnici, kým k vám príde privolaná pomoc. Použitie RFT pneumatík sa však odporúča iba na automobiloch, ktoré sú vybavené dodatočnou výbavou, a to kontrolou tlaku v pneumatikách. Nákupná cena pri run-flat pneumatikách je prevažne vyššia ako pri klasických pneumatikách bez tejto technológie. Každý výrobca pneumatík používa na bočnici svoju skratku, ktorá označuje run-flat technológiu. Napríklad SSR(Continental), ROF (Goodyear, Dunlop) ZP (Michelin), HRS (Hankook), RFT (Bridgestone) R-F (Pirelli).

Ďalšie články