Tvar dezénu pneumatiky, jej zloženie a rozdelenie jednotlivých komponentov stanovuje, v akom ročnom období je odporúčané pneumatiku používať. Podľa týchto kritérií sa osobné pneumatiky rozdeľujú na letné, zimné a celoročné. Každý jeden typ pneumatík je optimálne používať v inom ročnom období, s ohľadom na momentálne počasie. Pre zjednodušenie môžete vychádzať už zo samotného názvu pneumatík. Na zimných pneumatikách by ste teda mali jazdiť počas zimných mesiacov a v zimnom chladnejšom počasí. Na druhej strane letné pneumatiky sú vhodné iba do letných mesiacov a poveternostných podmienok, kedy sa ľadom alebo snehom na vozovkách nestretnete. Akýmsi prienikom medzi týmito kategóriami sú celoročné pneumatiky, ktoré sa pri miernych podmienkach môžu používať v lete aj v zime. Pred tým než si vyberiete jeden z týchto druhov pneumatík, mali by ste poznať výhody, ale aj nevýhody každého z nich. Nižšie si priblížime každý jeden typ pneumatík, aby sme vám správny výber zjednodušili.

ZIMNÉ PNEUMATIKY – Na základe momentálne platného zákona o cestnej premávke na Slovensku, je každý šofér povinný jazdiť v dátume od 15. novembra do 31. marca na zimných pneumatikách, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. V zimných mesiacoch je povinné, no najmä z ohľadom na bezpečnosť aj odporúčané vybaviť svoje vozidlo zimnými pneumatikami. Jazda na letných pneumatikách je v zimnom počasí neprípustná. Prečo to tak je? Letné, zimné a celoročné pneumatiky majú totiž svoje unikátne vlastnosti, vyrábajú sa z rozdielnych zmesí, ich dezény sú iné (vrátane hĺbky), a teda sú vyvinuté na používanie v príslušnom ročnom období. Zimné pneumatiky obsahujú mäkšiu gumovú zmes, v ktorej sa nachádza viacej prírodného kaučuku. Vďaka mäkšej zmesi si môžete byť istý skvelou priľnavosťou a trakciou počas chladných zimných podmienok. Pomyselnou teplotnou hranicou na odporúčanie používať zimné pneumatiky je 7 stupňov Celzia. Ak sa vonkajšie teploty pohybujú stabilne už pod touto hranicou, je vhodné jazdiť na zimných pneumatikách. Ďalším rozdielom medzi jednotlivými typmi pneumatík je hĺbka dezénu.

Nové zimné pneumatiky majú značne hlbší dezén ako letné či celoročné pneumatiky. Tento fakt zaisťuje zimným pneumatikám lepšiu trakciu a priľnavosť. Na zimných pneumatikách môžeme taktiež nájsť takzvané cikcakové zárezy, ktoré sa na letných pneumatikách nenachádzajú. Z odbornejšieho hľadiska sa tieto zárezy nazývajú aj lamely. Vďaka ich funkcii pohltenia snehu zaisťujú ideálny kontakt pneumatiky s vozovkou, pretože nič nelepí k snehu lepšie ako samotný sneh. Okrem toho dosahujú aj lepší odvod vody a chránia vás tak voči aquaplaningu. Najbežnejším zimným vzorom je smerový tvar dezénu (na obrázku MATADOR MP93 NORDICCA). Dajú sa odlíšiť zimné pneumatiky od ostatných pomocou špeciálneho označenia?

Áno, prostredníctvom označenia 3PMSF (v angličtine Three Peak Mountain Snowflake – v preklade snehová vločka v trojcípej hore, obrázok vľavo) známy aj ako alpský symbol alebo symbol snehovej vločky. Vďaka tomuto označeniu je možné odlíšiť iba zimnú pneumatiku od letnej, pretože ho môžu obsahovať aj niektoré celoročné pneumatiky. Označenie 3PMSF sa nachádza na pneumatikách, ktoré podľa nezávislých testov zaisťujú výborné jazdné vlastnosti a kontrolu automobilu aj na vozovkách s väčšou vrstvou snehu alebo ľadom. Ide teda o symbol zimných pneumatík v pravom slova zmysle, ktoré garantuje bezpečnosť aj v náročnejších zimných podmienkach. Môžu ho však obsahovať aj niektoré celoročné pneumatiky, ktoré boli navrhnuté tak aby dosahovali požadované vlastnosti zimných pneumatík. Je však potrebné pripomenúť, že výkonnosť celoročných pneumatík v zime sa nikdy nevyrovná kvalite tých zimných.

CELOROČNÉ PNEUMATIKY – Už zo samotného názvu je jasné, že na týchto pneumatikách sa dá jazdiť počas celého roka, a teda v zime aj v lete. Celoročné pneumatiky predstavujú akýsi prienik medzi letnými a zimnými pneumatikami. Na bočnici celoročných pneumatík sa nachádzajú označenia ako označenie A/S, ALL SEASON, 4SEASON, ALL WEATHER, ktoré v preklade znamenajú všetky sezóny či všetky poveternostné podmienky. Kúpou celoročných pneumatík ušetríte financie, pretože nebudete musieť prezúvať letné pneumatiky na zimné a naopak, okrem toho si nebudete musieť robiť starosti ani s uskladnením vašich pneumatík. Treba si však uvedomiť, že celoročné pneumatiky nikdy nebudú dosahovať také dobré vlastnosti v lete ako letné pneumatiky a v zime ako zimné. Okrem toho sú oproti svojim letným a zimným náprotivkom o niečo drahšie a vzhľadom k tomu, že sa používajú počas celého roka tak sa aj rýchlejšie opotrebujú. Pri uvažovaní nad celoročnými pneumatikami treba brať do úvahy aj to, v akých podmienkach sa počas roka pohybujete. Celoročné pneumatiky určite nie sú vhodnou voľbou do náročnejších zimných podmienok (väčšia vrstva snehu, zľadovatená cesta) a ich výkon je oproti klasickým zimným pneumatikám na oveľa nižšej úrovni. Na svedomí to má aj hĺbka dezénu, ktorá nie je taká veľká ako pri zimných pneumatikách.

Celoročná pneumatika (na obrázku MATADOR MP62 ALL WEATHER EVO) má o niekoľko lamiel a hrán menej ako zimná pneumatika, kvôli čomu dosahuje horšiu trakciu na ľade a snehu. Predstavuje teda menej odporúčanú voľbu do dedinských či horských oblastí oproti zimným pneumatikám. V porovnaní s letnými pneumatikami majú tie celoročné zase horšiu priľnavosť a ovládanie vozidla na suchých a horúcich cestách. Je to spôsobené skladbou dezénu celoročných pneumatík, ktoré sú vyvinuté aj do miernych zasnežených poveternostných podmienok.

Celoročné pneumatiky vám teda nezaručia tie najlepšie jazdné vlastnosti, ktoré v daných ročných obdobiach dostanete od letných či celoročných pneumatík. Ak však jazdíte najmä v meste alebo prímestských častiach, kde sa nestretnete s extrémnymi jazdnými podmienkami a nenabeháte počas roka veľké množstvo kilometrov, potom bude pre vás sada kvalitných celoročných pneumatík tou správnou voľbou.

Na celoročných pneumatikách veľmi často nájdeme označenie M+S, ktoré informuje, že dezén, konštrukcia a zmes takejto pneumatiky zaisťuje lepšie výsledky na blate a miernom snehu, ako je to pri pneumatikách bez tohto označenia. Takéto označenie sa nachádza aj na zimných pneumatikách, niektorých SUV/4×4 pneumatikách a zriedkavo aj na letných pneumatikách.

LETNÉ PNEUMATIKY – použitím letných pneumatík môžete v porovnaní s celoročnými získať viacero výhod: kratšia brzdná dráha, lepšia priľnavosť a spotreba pohonných hmôt, pohodlnejšia jazda a menšie riziko vzniku aquaplaningu(nekontrolovateľný šmyk na mokrej vozovke). Zaisťuje to najmä plytší dezén pneumatiky, menej drážok a väčšie rebrovanie v mohutnejších celkoch. Okrem toho je aj kilometrový dojazd na letných pneumatikách oveľa vyšší ako v porovnaní s celoročnými variantami.

Navyše aj ich nákupná cena je väčšinou nižšia ako pri celoročných pneumatikách. Výhody letných pneumatík (na obrázku MATADOR MP47 HECTORRA 3) však pocítite iba keď ich budete používať počas vyšších teplôt ako 7 stupňov Celzia. Ak sa teploty pohybujú pod touto hranicou tak zmes letných pneumatík značne tvrdne, výsledkom čoho je strata priľnavosti a trakcie na vozovke. Letné pneumatiky totižto neobsahujú žiadne lamely, ktoré priľnú aj na zasneženú alebo zľadovatenú cestu.

Jazda na letných pneumatikách počas zimného počasia je preto obzvlášť nebezpečná, a na našom území ale aj v okolitých štátoch zakázaná. Podobne je to aj v prípade zimných pneumatík, ktoré pri teplotách nad z stupňov mäknú, čím sa zvyšuje ich valivý odpor a vášmu automobilu spotreba paliva. Značne sa však predlžuje aj brzdná dráha vášho tátoša, znižuje sa jazdný komfort ale predovšetkým celková bezpečnosť jazdy.

Zimné pneumatiky sa okrem toho pri vyšších teplotách rýchlejšie derú a vydržia vám teda menej kilometrov. Vo všeobecnosti teda nie je vhodné používať v letnom období zimné pneumatiky. Do letného počasia sú konštrukčne prispôsobené hlavne letné pneumatiky a čiastočne aj celoročné.

Ďalšie články