Každý tovar či výrobok má svoj dátum výroby a pneumatiky nie sú žiadnou výnimkou. Tento dátum sa nachádza na bočnici pneumatiky a označuje sa skratkou DOT. Táto informácia pozostáva zo 4 číslic, napríklad 3621, kde prvé dve čísla 36 vyjadrujú týždeň a druhé dve čísla 21 zase rok, kedy daná pneumatika prešla výrobnou linkou. V tomto príklade bola pneumatika vyrobená v 36 týždni roku 2021. V poslednej dobe si veľká časť zákazníkov zakladá na tom, kedy boli ich kupované pneumatiky vyrobené. Niektorí dokonca odmietajú pneumatiky, ktoré boli vyrobené skôr ako v danom roku, keď ich kupujú. Považujú ich totižto za staré a obrazne povedané „pokazené“. Pravda o DOT a starnutí pneumatík je však úplne iná a pri kúpe pneumatík by ste si s tým nemali robiť žiadne starosti. Prečo je to tak?

Treba si uvedomiť, že pneumatiky nie sú potraviny. Viacero svetových výrobcov pneumatík ako Michelin, Goodyear či Continental garantujú, že ak sa nové (nepoužívané) pneumatiky skladujú tak ako sa majú, možno ich považovať za nové až do veku 3 až 5 rokov od vyrobenia. Optimálne skladovanie výrazne predlžuje životnosť pneumatík. Pri správnom skladovaní sa vlastnosti a funkcie pneumatík nijako výrazne nezmenia ani 5 rokov po ich vyrobení. Pri výrobe pneumatík sa totižto do ich zmesi pridávajú postupne uvoľňované činidlá, ktoré chránia pneumatiku pred znehodnotením a starnutím. Ak teda uvažujete nad kúpou nových pneumatík, ktoré zatiaľ neboli na žiadne vozidlo namontované, nemusíte sa báť ak ich rok výroby nie je ten, ktorý práve svieti v kalendári.

Pri kúpe nových pneumatík najčastejšie dostanete také, ktoré boli vyrobené predchádzajúci rok. Ak ste teda kupovali pneumatiky v roku 2021 pravdepodobne na nich nájdete rok výroby 2020. Je to spôsobené tým, že pneumatiky sa vyrábajú v predstihu a napríklad letné sa vyrábajú už na jeseň predchádzajúceho roka. Najbežnejší rok výroby nových kupovaných pneumatík je spravidla predchádzajúci rok. Pomocou overených výrobných postupov však budú pneumatiky ako nové aj po niekoľkých rokoch. Daný fakt potvrdzujú aj samotní výrobcovia či schválené normy. Napríklad anglická norma VS AU 50 uvádza, že pneumatiky, ktoré sa skladujú správnym spôsobom možno považovať za nové aj 6 rokov po ich vyrobení. Continental išiel ešte hlbšie do tejto problematiky a uskutočnil nezávislé testovanie. Profesionálnym jazdcom boli bez ich vedomia obuté najprv čerstvé a potom 5 ročné pneumatiky, no podľa jazdných vlastností nevedeli rozoznať, ktoré z nich boli čerstvé a ktoré 5 ročné. Pneumatiky tak môžeme označovať za nové aj dlho po ich vyrobení. Skutočne začínajú starnúť až keď sa namontujú na os automobilu. Až vtedy na nich začnú pôsobiť vonkajšie vplyvy ako slnko, voda či menšie poškodenia spôsobené používaním. Tu sa nám naskytá ďalšia otázka a to ako dlho vydrží pneumatika obutá na automobile? Odporúčania od výrobcov pneumatík uvádzajú, že pneumatiky je potrebné vymeniť ak má viac ako 10 rokov bez ohľadu na to ako veľmi je poškodená či opotrebovaná. Skutočne až po takto dlhej dobe môžete spozorovať rozdiely v horších jazdných vlastnostiach ako je horšia priľnavosť, dlhšia brzdná dráha či vyššia spotreba pohonných hmôt. Po tomto veku stúpa aj pravdepodobnosť popraskania dezénu a mechanického poškodenia.

Pneumatiky logicky starnú najviac počas ich používania. Rýchlosť starnutia záleží najmä od dezénu, zmesi, tlaku pneumatiky a cestného podkladu po ktorom väčšinou jazdíte (dialnica, mesto, dedinské kamenisté cesty). Avšak nepoužívanie automobily a tým pádom aj jeho obutých pneumatík im škodí ešte viac. Ak vaše odstavené vozidlo dlhodobo nepoužívate, vaše pneumatiky sa časom začnú vplyvom gravitácie deformovať. Problémom však môže byť aj nesprávne uskladnenie aktuálne nepoužívaných pneumatík. Ako by sa teda mali pneumatiky skladovať tak aby sme dosiahli ich najdlhšiu možnú životnosť? Pod optimálnymi skladovými podmienkami si môžeme predstaviť suché a chladné miesto, bez priameho slnečného žiarenia či prístupu chemických látok. Všetky pneumatiky v našich skladoch sú skladované podľa uvedených noriem výrobcov pneumatík, a teda tak, aby si zachovali svoje pôvodné vlastnosti čo najdlhšiu dobu.

Ak však uskladňujete u seba doma aktuálne nepoužívanú sadu pneumatík, je potrebné ju na takéto mimosezónne uskladnenie optimálne pripraviť. Najprv treba z pneumatík odstrániť väčšie nečistoty ako blato, drobné kamienky či chemikálie. Odporúčame však na čistenie použiť aj vlažnú vodu, špongiu alebo adekvátny čistiaci prostriedok na pneumatiky. Následne treba pneumatiky poriadne osušiť aby boli pripravené na uskladnenie. Treba však rozlišovať či sa jedná o pneumatiky bez diskov alebo s diskami, pretože sa uskladňujú rozdielnym spôsobom. Samostatné pneumatiky bez diskov je vhodné uložiť na stojato do vertikálnej polohy vedľa seba a občas ich pootáčať aby gravitačná sila nepôsobila po celý čas iba na jedno miesto pneumatiky. Pneumatiky na diskoch (tzv. komplety) by naopak mali byť uložené horizontálne na seba do tzv. komínu, najlepšie po dve pneumatiky. Vertikálne uskladnenie kompletov nie je vhodné pretože váha diskov by mohla zdeformovať pneumatiky. Dajú sa však skladovať aj zavesením. Na skladovanie pneumatík sa odporúča použiť aj špeciálne vrecia, ktoré ich ochránia pred vonkajšími vplyvmi ako prach, nečistoty či svetlo. Ak chcete aby boli vaše pneumatiky uskladnené odborným spôsobom, odporúčame túto prácu nechať na pneuservisy. Uskladnenie pneumatík je už v dnešnej dobe bežnou dodatočnou službou takmer v každom pneuservise.

Ďalšie články