V zmysle aktuálne platného a účinného zákona o cestnej premávke na Slovensku, je každý vodič povinný vybaviť svoje auto zimnými pneumatikami v období od 15. novembra do 31. marca v prípade, že je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, ľadom alebo námrazou. V uvedenom období a podmienkach je teda používanie letných pneumatík prakticky zakázané, ale hlavne veľmi nebezpečné či už pre Vás, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Navyše v prípade, že by ste absolvovali policajnú kontrolu na cestách, pokuta Vás určite neminie a hrozí Vám zákaz pokračovania vo svojej jazde, a teda aj úhrada nemalých nákladov na odtiahnutie vozidla. Navyše ak by ste spôsobili dopravnú nehodu, Vaša poisťovňa (v ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné alebo havarijné poistenie) by poistné plnenie značne krátila prípadne by ho neposkytla vôbec. Je to vo svojej podstate úplne jednoduché, zimné pneumatiky sú nazvané zimnými preto, aby sa používali v zime, a letné pneumatiky preto aby boli používané v lete. Používanie letných pneumatík je v zimnom období neprípustné.
Veľké množstvo vodičov má však tendenciu používať zimné pneumatiky v lete, nakoľko zákonom či vyhláškou nie je používanie konkrétneho typu pneumatík v letnom období nijako upravené. Z hľadiska zákona teda môžete v lete používať zimné pneumatiky, no z hľadiska bezpečnosti to už neodporúčame. V letnom období, konkrétne v rozmedzí mesiacov apríl až september sa odporúča používanie letných pneumatík. Výhody, ktoré tým vodič pri jazde autom získa, sú kratšia brzdná dráha, lepšia spotreba paliva, lepšia priľnavosť v zákrutách, vyšší jazdný komfort či zníženie pravdepodobnosti aquaplaningu (nekontrolovateľný šmyk na mokrej vozovke). Pri teplotách nad 7 stupňov Celzia však tieto výhody využijete len pri používaní letných pneumatík. Zimné a aj letné pneumatiky majú totižto svoje vlastné špecifické vlastnosti, sú vyrábané z rozličných zmesí, vzory ich dezénov (vrátane hĺbky dezénu) sa podstatne líšia, a teda sú výrobou prispôsobené na použitie v príslušnom období. Zimné pneumatiky sú vyrábané z mäkšej gumovej zmesi, ktorá obsahuje vyšší podiel prírodného kaučuku. Mäkšia zmes zabezpečuje výbornú priľnavosť a trakciu na vozovke práve pod hranicou 7 stupňov Celzia. Nad touto hranicou však zmes zimnej pneumatiky ešte viac zmäkne, čo spôsobuje vyšší valivý odpor pneumatiky a teda ja vyššiu spotrebu paliva. Výrazne sa predlžuje brzdná dráha Vášho motorového vozidla (cca o 7-10 metrov v závislosti od rýchlosti vozidla), znižuje sa stabilita vozidla v zákrutách, a teda sa rapídne znižuje celková bezpečnosť Vašej jazdy. A navyše sa zimné pneumatiky kvôli ich zmesi (prispôsobená do nízkych teplôt) vo vyšších teplotách podstatne rýchlejšie opotrebujú. Všeobecne sa teda neodporúča používanie zimných pneumatík v letnom období. Najlepším riešením je Vaše auto prezúvať dvakrát ročne, na jar zo zimných pneumatík na letné, a na jeseň z letných na zimné.
Už zo samotného pomenovania celoročných pneumatík vyplýva, že tieto pneumatiky sú vhodné na používanie počas celého kalendárneho roka, a teda v lete aj v zime. Celoročné pneumatiky sú akousi kombináciou zimných a letných pneumatík. Ich kúpou môžete dosiahnuť úsporu nákladov, pretože sa vyhnete prezúvaniu zimných a letných pneumatík v jednotlivých sezónach či poplatkom za ich uskladnenie. No je potrebné si uvedomiť, že celoročná pneumatika nikdy nebude mať tak kvalitné vlastnosti ako letná pneumatika v lete, a taktiež ani ako zimná pneumatika v zime. Navyše sú v porovnaní s letnými aj zimnými pneumatikami o niečo drahšie, a v dôsledku ich celoročného používania sa aj skôr opotrebujú, čiže je potrebné ich vymieňať častejšie. Do určitej miery môžu byť pre Vás celoročné pneumatiky alternatívou k sezónnym sadám pneumatík, no tu je potrebné zohľadniť to, v akých podmienkach počas roka jazdíte. Celoročné pneumatiky totižto nie sú vhodné do ťažších zimných podmienok (hrubšie zasnežená a zľadovatená vozovka) a ich výkonnosť oproti zimným pneumatikám je v týchto podmienkach na podstatne nižšej úrovni. To súvisí tiež s hĺbkou dezénu, ktorá nie je taká hlboká ako pri zimných pneumatikách, ale ani plytká ako pri letných pneumatikách. Oproti letným pneumatikám má celoročná pneumatika slabšiu priľnavosť a horšie riadenie na suchých rozpálených vozovkách. Celoročné pneumatiky Vám teda neponúkajú to najlepšie, čo v konkrétnych podmienkach zaručene dostanete od zimných či letných pneumatík. Celoročné pneumatiky a ich využitie je tak najvhodnejšie do oblastí, v ktorých nie sú extrémne rozdiely v počasí v rámci ročných období, prípadne pre vodičov, ktorí jazdia prevažne len v mestských oblastiach. Pre detailnejšie porovnanie uvedených druhov pneumatík Vám odporúčame prečítať si článok LETNÉ, ZIMNÉ A CELOROČNÉ PNEUMATIKY.
Leave A Comment