Hlavným indikátorom toho, že je správny čas na výmenu Vašich pneumatík za nové, je hĺbka ich dezénu alebo inými slovami úroveň ich opotrebenia. Minimálna hĺbka dezénu je našimi platnými právnymi predpismi stanovená na úroveň 1,6 mm v prípade letných, a 3 mm v prípade zimných pneumatík (hĺbka dezénu novej pneumatiky sa pohybuje medzi 8-10 mm). V dnešnej dobe má už takmer každý model pneumatiky indikátor opotrebenia pneumatiky (skrátene TWI – tread wear indicator), pomocou ktorého ľahko a bez špeciálnych technológií zistíte, ako veľmi je Vaša pneumatika ojazdená, a či by bolo už na čase zvážiť jej výmenu. Indikátory opotrebenia sa nachádzajú v dezénových drážkach v behúni pneumatiky v podobe výstupkov (alebo vyrazených číslic znázorňujúcich hĺbku v mm, ktoré sa opotrebovaním postupne vytrácajú z dezénu), podľa ktorých ľahko pomocou ich nahmatania zistíte či už ste dosiahli maximálne prípustné opotrebenie pneumatiky. V prípade prednej nápravy je toto možné skontrolovať aj vizuálne pomocou úplného vytočenia kolies do jednej či druhej strany. Hĺbku dezénu najjednoduchšie a hlavne najpresnejšie zmeriate za pomoci hĺbkomeru, ktoré sa vykonáva v hlavných dezénových drážkach, teda v strednej časti pneumatiky. Bočné priečne drážky sa pre meranie nepoužívajú, pričom tieto sú obvykle opotrebované viac, no hlavný styk s vozovkou zabezpečuje stredná časť behúňa, presnejšie ¾ jeho šírky. V dnešnej dobe sú dostupné hĺbkomery manuálne vo forme príveskov na kľúč, alebo digitálne ktorých obstarávacia cena bude však podstatne vyššia. Odporúčame však vymeniť pneumatiky za nové ešte skôr, ako dosiahnete maximálne prípustné opotrebenie pneumatiky, ideálne už pri hĺbke dezénu tesne pod 2,5 mm v prípade letných, a 4 mm pri zimných pneumatikách. Podľa dostupných analýz a výskumov totiž pneumatika pri opotrebení, ktoré presiahne uvedené hodnoty, začne radikálne strácať hlavné jazdné vlastnosti ako priľnavosť, stabilita v zákrutách, odvod vody či snehu.
Právne predpisy upravujú tiež zákaz používania poškodených pneumatík. Na vonkajšom obvode pneumatiky, t.j. behúň, bočnica, pätka, je neprípustné mať trhliny či poškodenia, ktoré by obnažovali kordovú kostru alebo ju iným spôsobom narúšali. Používanie takýchto pneumatík je v cestnej premávke právnym predpisom zakázané a z hľadiska bezpečnosti absolútne neprípustné. Ak by ste teda na svojej pneumatike spozorovali akékoľvek trhliny, deformácie, praskliny či iné deformácie, okamžite sa obráťte na pneuservis za účelom vykonania dôkladnej kontroly Vašich pneumatík. Taktiež je potrebné sledovať stav svojich pneumatík aj pocitovo počas jazdy, ako sú vibrácie, zvýšená hlučnosť či menšia stabilita vozidla na vozovke.
Ďalším indikátorom signalizujúcim správny čas výmeny pneumatík za nové je ich dátum výroby. Všeobecne totiž platí, že čím viac je používaná pneumatika staršia, tým viac dochádza k zmene jej jazdných vlastností v dôsledku používania či vplyvu vonkajších faktorov. V zmysle odporúčaní popredných výrobcov pneumatík je potrebné vymeniť používanú pneumatiku staršiu ako 10 rokov od dátumu jej výroby, a to bez ohľadu na úroveň opotrebenia jej dezénu či jej iných poškodení. Viac o problematike dátumu výroby a starnutia pneumatík sa dočítate v našom článku DOT-ROK VÝROBY A STARNUTIE PNEUMATÍK.
Správny tlak v pneumatikách je veľmi významných faktorom, ktorý vplýva na opotrebenie pneumatík, a to ako z pohľadu úrovne opotrebenia tak aj z hľadiska spôsobu opotrebenia. Dezén pneumatiky by sa totižto mal opotrebovávať rovnomerne, čo však v dôsledku nesprávneho nahustenia Vašich pneumatík nemusí byť pravda. Ideálne je stále mať správny tlak v pneumatikách podľa údajov výrobcu Vášho vozidla.

Tie sa musia nachádzať priamo na Vašom vozidle, a to buď na veku palivovej nádrže, v používateľskej príručke alebo najčastejšie na zadnej strane dverí vodiča či v spodnej časti stredového stĺpika pri vodičovi. Správny tlak v pneumatikách Vám samozrejme v pneuservise pri prezúvaní pneumatík nahustia odborníci, no ideálne je zmenu tlaku po určitom čase skontrolovať aj z Vašej strany (najlepšie raz za 1-2 mesiace). Najideálnejšie je to hneď ráno keď ešte pneumatiky nie sú zahriate, a teda po prejdení nízkej vzdialenosti rovno na čerpacie stanice, ktoré sú vybavené tlakomermi.
Kontrolu tlaku väčšina vodičov zanedbáva, no správny tlak v pneumatikách je zárukou bezpečnosti (správny tlak zabezpečuje stabilitu, primeranú dĺžku brzdnej dráhy a ideálne jazdné vlastnosti pneumatiky) a tiež šetrnosti Vašej jazdy(podhustenie znamená vyššiu spotrebu paliva a rýchlejšie nerovnomerné opotrebenie pneumatiky). Činnosť kontroly tlaku v pneumatikách sa netýka majiteľov vozidiel, ktoré sú vybavené systémom monitorovania tlaku vzduchu v pneumatikách (TPMS). Geometria a jej nastavenie je tiež faktorom ovplyvňujúcim nerovnomerné opotrebenie pneumatík. Ak sa Vaša pneumatika alebo obidve pneumatiky opotrebovávajú podstatne viac len na jej jednej strane behúňa, je potrebné navštíviť servis či pneuservis za účelom správneho nastavenia geometrie Vášho vozidla.
1. Nízky tlak v pneumatikách = nadmerné opotrebenie po oboch stranách pneumatiky, vyššia spotreba paliva, nižšia stabilita na vozovke, zvýšene riziko nehody. Potreba dohustiť pneumatiky na správny tlak alebo oprava defektu pneumatiky a jej následné nahustenie na správne hodnoty.
2. Správny tlak v pneumatikách = ideálne jazdné vlastnosti pneumatiky, správne opotrebenie, bezpečnosť na cestách.
3. Vysoký tlak v pneumatikách = nadmerné opotrebenie v strednej časti pneumatiky, zvýšené riziko mechanických poškodení pneumatiky, zvýšenie opotrebovania zavesení na vozidle, znížený komfort jazdy. Potreba vypustenia tlaku na správne hodnoty.
Leave A Comment