Dezén pneumatiky je súčasťou behúňa pneumatiky, presnejšie jeho vrchná časť. Behúň pneumatiky je gumová časť pneumatiky tvorená kaučukovou zmesou (prírodný a syntetický kaučuk), ktorá chráni jej kostru a do ktorej je vlisovaný práve dezén, alebo inak povedané vzorka pneumatiky. Vzorka pneumatiky je tvorená sústavou blokov, stredových a priečnych drážok, rebier, dierok a lamiel, ktoré všetky spolu zabezpečujú čo najlepšiu priľnavosť k vozovke, nízky valivý odpor či udržiavanie nízkej hladiny hluku pri jazde autom. V prípade behúňa resp. jeho vrchnej časti ide o jedinú časť pneumatiky, ktorá je v priamom kontakte s vozovkou. Preto je potrebné pri voľbe Vašich nových pneumatík dbať v prvom rade na správny výber dezénu pneumatiky plne zodpovedajúcemu Vašim potrebám a typu vozovky, po ktorej prevažne jazdíte.
Dezény pneumatík možno na základe ich vzoru deliť na symetrické, asymetrické a smerové. Každý z uvedených typov dezénov má svoje špecifické vlastnosti ovplyvňujúce jazdné vlastnosti pneumatiky, jej valivý odpor, vhodné určenie do letných či zimných podmienok a v neposlednom rade aj spôsob montáže pneumatiky na Vaše vozidlo.

Symetrický typ dezénu je tým najbežnejším resp. štandardným typom dezénu pneumatiky. Má rovnomerne usporiadaný vzor dezénu podľa stredovej osi pneumatiky, a to ako na ľavej tak aj na pravej strane pneumatiky. Vzhľadom k nižším výrobným nákladom sa s týmto typom dezénu najčastejšie stretnete pri pneumatikách ekonomickej či strednej triedy, a obvykle pri pneumatikách s priemerom do 18 palcov (R18). Výhodou tohto typu dezénu sú skvelé jazdné vlastnosti na suchej vozovke, no nevýhodou slabšie jazdné vlastnosti na mokrej a zasneženej vozovke, či menšia stabilita v zákrutách. Čo sa týka montáže pneumatiky na disk, jedine pri tomto type dezénu nie je potrebné dodržiavať žiadne usmernenia. Tieto pneumatiky možno pri ich montáži umiestniť na ktorúkoľvek nápravu či stranu vozidla, nakoľko majú rovnaké jazdné vlastnosti po oboch stranách, a teda aj v oboch smeroch ich otáčania.
Asymetrický typ dezénu je svojim vzorom úplným opakom symetrického, nakoľko je jeho vzor na oboch stranách pneumatiky úplne odlišný. Tieto strany alebo zóny však označujeme ako vonkajšia a vnútorná (prípadne stredná), a nie ľavá a pravá. Pri montáži asymetrických pneumatík je totižto nevyhnutné dodržať označenie na bočnici pneumatiky OUTSIDE (pre vonkajšiu stranu smerom von od vozidla) a INSIDE (pre vnútornú stranu smerom do vnútra vozidla ktorú po namontovaní pneumatiky na vozidlo nevidíte). Následne po správnom namontovaní na disk je možné použiť koleso na ktorúkoľvek stranu a pozíciu na vozidle. To však neplatí pre asymetrické pneumatiky určené pre vysokovýkonné automobily, ktoré majú okrem označenia OUTSIDE a INSIDE aj označenie smeru ich otáčania. Najväčšími výhodami asymetrického dezénu sú dlhšia životnosť pneumatiky, nižšia úroveň hluku pri jazde, kratšia brzdná dráha či lepšie jazdné vlastnosti v zákrutách. Uvedené množstvo výhod je zabezpečené práve vďaka asymetrickému typu dezénu, pretože každá jeho zóna je odlišná a plní iný účel. Nevýhodou tohto typu dezénu sú slabšie jazdné vlastnosti na snehu či vyššia obstarávacia cena pneumatík, nakoľko ide o technologicky najpokrokovejšie pneumatiky. Obvykle sa tak možno s nimi stretnúť spravidla od priemeru R16 a vyššie, od R18 sú na ojedinelé výnimky už samozrejmosťou. Asymetrické pneumatiky sú výrobcami navrhnuté tak, aby sa kvalita ich jazdných vlastností zlepšovala pri dosahovaní vyšších rýchlostí na cestách.


Smerový typ dezénu je osobitým typom symetrického dezénu, keďže jeho priečne drážky zo stredu pneumatiky smerujúce k vonkajšej časti behúňa sú navzájom symetricky usporiadané. Usporiadané sú však pod takým uhlom, v ktorom potom celkový tvar dezénu pripomína písmeno „V“ či rybiu kosť alebo šíp (niekedy označovaný aj ako šípový dezén). Najväčšou výhodou smerového dezénu je vynikajúca schopnosť odvádzania vody a snehu z povrchu dezénu, čím teda zabezpečuje lepšiu priľnavosť pneumatiky za mokra a na zasnežených vozovkách. Medzi výhody tiež môžeme zaradiť skvelú trakciu na mäkkom povrchu a dobré smerové vedenie či ovládateľnosť riadiacej nápravy v horších podmienkach ako je dážď, blato alebo sneh. Tento typ dezénu sa tak používa hlavne pri zimných pneumatikách, ale taktiež aj u väčšiny celoročných pneumatík. Tiež sú vhodné aj na používanie na SUV vozidlách, ktoré častejšie prídu do styku so zablatenými či zasneženými vozovkami. Nevýhodami tohto typu dezénu sú vyššia hlučnosť pri väčšom opotrebení pneumatiky, nižší kilometrový nájazd či horšia trakcia a stabilita na suchej vozovke. Pri montáži pneumatík so smerovým typom dezénu je nevyhnutné dodržať smer otáčania pneumatiky, ktorý je označený na bočnici pneumatiky šípkou so smerom otáčania vpred a s označením ROTATION alebo DIRECTION. Jedná sa o jediný typ dezénu, kde po montáži pneumatiky na disk nie je možné ľubovoľne voliť strany auta, na ktorú bude koleso namontované. V opačnom prípade by sa pneumatika točila nesprávnym smerom, dozadu, čím by všetky jej popredné vlastnosti boli nevyužité.
Konštrukčnými prvkami pneumatiky sú:
1. Kostra – základná nosná časť pneumatiky, tvorená textilnými alebo oceľovými kordovými vložkami.
2. Bočnica – bočná časť pneumatiky, chrániaca kostru pneumatiky pred jej mechanickým poškodením, ktorá musí byť odolná voči prerazeniu či vonkajším vplyvom počasia. Bočnica má však aj informatívny význam, nakoľko sú na nej vždy uvedené základné parametre pneumatiky ako značka, rozmer, rok výroby, špecifikácie atď.
3. Pätka – jediná časť pneumatiky, ktorá sa bezprostredne dotýka disku. Zaručuje teda pevné a vzduchotesné usadenie pneumatiky na disku. Jej hlavnou časťou je oceľové pätkové lano, okolo ktorého sú prehnuté textilné alebo oceľové kordové vložky tvoriace kostru pneumatiky. Pätkové lano umožňuje montáž a demontáž pneumatiky na disk.
4. Nárazník – nachádza sa medzi behúňom a kostrou pneumatiky, pričom môže byť oceľový, textilný prípadne kombinácia oboch materiálov. Zabezpečuje obvodovú odolnosť pneumatiky ako celku a odolnosť voči prierazom.
5. Vnútorná guma – je špeciálna fólia vo vnútri pneumatiky tvorená plynotesnou kaučukovou zmesou (halobutyl), ktorá zabraňuje úniku vzduchu z pneumatiky a teda plní úlohu duše. Pneumatiky bez vnútornej gumy je možné používať len za súčasného použitia duše, keďže v rámci jej konštrukcie nie je žiadny prvok, ktorý by zabezpečoval vzduchotesnosť pneumatiky. Podľa toho potom delíme pneumatiky na bezdušové a dušové.
6. Behúň pneumatiky – Behúň pneumatiky je gumová časť pneumatiky tvorená kaučukovou zmesou (prírodný a syntetický kaučuk), ktorá chráni jej kostru a do ktorej je vlisovaný práve dezén, alebo inak povedané vzorka pneumatiky.

Leave A Comment