1. DOT 3520 – Ako každý výrobok, aj pneumatika má svoj dátum výroby, ktorý sa označuje skratkou DOT. Tento údaj sa skladá zo štyroch číslic 3520, z ktorých prvé dve číslice t.j. 35 uvádzajú týždeň a posledné dve číslice, t.j. 20 rok, kedy bola Vaša pneumatika vyrobená. V uvedenom prípade bola teda pneumatika vyrobená v 35. týždni roku 2020. Viac o problematike dátumu výroby a starnutia pneumatík sa dočítate v našom článku DOT-ROK VÝROBY A STARNUTIE PNEUMATÍK.

2. Označenia M+S (mud and snow – v preklade blato a sneh) a označenie 3PMSF(v angličtine Three Peak Mountain Snowflake – v preklade snehová vločka v trojcípej hore) známe tiež aj ako označenie alpský symbol alebo symbol snehovej vločky, sú často vo verejnosti nesprávne zamieňané. Označenie M+S je používané na pneumatikách, ktorých dezén, zmes a konštrukcia boli vyvinuté tak, aby zabezpečili lepší výkon pneumatiky v podmienkach na blate či mierne zasneženej vozovke ako je to pri bežných pneumatikách. Toto označenie tak možno nájsť na niektorých letných pneumatikách, zimných pneumatikách, celoročných pneumatikách, či pneumatikách pre SUV/4×4 vozidlá, pretože zabezpečujú lepšie jazdné vlastnosti Vášho vozidla v uvedených podmienkach. Označenie 3PMSF nájdeme na pneumatikách, ktoré na základe objektívnych oficiálnych testov zaručujú veľmi dobrý výkon a kontrolu vozidla aj na hrubo zasnežených a zľadovatených vozovkách s dôrazom na Vašu bezpečnosť. Je to teda označenie zimných pneumatík v tom pravom zmysle slova garantujúce vlastnosti zimných pneumatík aj v horších zimných podmienkach. Súčasne však týmto označením môžu disponovať aj niektoré celoročné pneumatiky vyvinuté tak, aby spĺňali požadované vlastnosti zimných pneumatík, no je potrebné zdôrazniť, že ich výkonnosť v zimných podmienkach sa nevyrovná výkonnosti zimných pneumatík.

3. Označenie RADIAL na pneumatike špecifikuje pneumatiku z hľadiska spôsobu jej výroby. Pneumatiky podľa ich konštrukcie delíme totižto na radiálne pneumatiky (R), diagonálne pneumatiky (-) a semiradiálne pneumatiky (B). Rozdiel medzi nimi spočíva v spôsobe usporiadania textilných a oceľových kordov na stred pneumatiky. Pri radiálnych pneumatikách je to radiálne (pod pravým uhlom) na stredovú os pneumatiky a pri diagonálnych šikmo na stredovú os pneumatiky pod uhlom 30-65 stupňov. Najpredávanejším typom pneumatík na osobné vozidlá sú dnes radiálne pneumatiky. Tie vďaka typu konštrukcie zabezpečujú lepší kontakt a záber pneumatiky na vozovke, nižšiu spotrebu paliva, vyššiu odolnosť proti šmyku či kratšiu brzdnú dráhu. Pri diagonálnych pneumatikách možno hovoriť len o jedinej výhode, a tou je zvýšená odolnosť bočnice pneumatiky voči mechanickému poškodeniu. Tento typ konštrukcie je v prevažnej miere využívaný pri poľnohospodárskych či priemyselných pneumatikách.

4. Ďalším dôležitým označením pneumatiky je označenie TUBELESS. Ide o údaj označujúci pneumatiky, ktoré sú použiteľné aj bez duší v ich vnútri, tzv. bezdušové pneumatiky (skrátene TL). Označením TUBE TYPE (skrátene TT) sa označujú pneumatiky, pre používanie ktorých sa vyžaduje súčasne aj použitie duší vo vnútri pneumatík. Ojedinele sa vyskytujú aj pneumatiky s označením TL/TT, pri ktorých sa duša vo vnútri pneumatiky môže použiť, no nie je to nevyhnutné k 100% funkčnosti pneumatiky.

Nemenej dôležitými sú tiež označenia homologácií pneumatík. Pod homologovanými pneumatikami rozumieme pneumatiky, ktoré sú konkrétnym výrobcom automobilov schválené alebo doporučené ako štandardná výbava Vášho vozidla. Tiež sa označujú skratkou OE (Original Equipment – v preklade pôvodné vybavenie alebo prvo-vybavenie), kde výrobcovia pneumatík s takto označovanými pneumatiky dávajú najavo, že táto pneumatika je „šitá“ na mieru jednému producentovi áut. Je bežné, že ten istý model pneumatiky je vyrábaný pre viacerých výrobcov automobilov.