Aby ste si mohli správne vybrať triedu svojich nových pneumatík, je ideálne vedieť čo od svojich pneumatík očakávate a koľko chcete do ich kúpy investovať. Pneumatiky sú vo všeobecnosti rozdelené do troch kvalitatívnych tried resp. segmentov, a to triedy ekonomickej (v angličtine budget), strednej (v angličtine quality) a najvyššej, prémiovej (v angličtine premium). Tu je dôležité zohľadňovať pomer ceny a kvality vybraných pneumatík.
Ekonomická trieda pneumatík je z kvalitatívneho hľadiska najnižšou triedou, no neznamená to automaticky, že si vyberáte nekvalitné pneumatiky. V dnešnej dobe sú už aj pneumatiky tejto triedy z hľadiska kvality na dobrej úrovni, a navyše ich kúpou nezaťažíte svoju peňaženku. Je potrebné zdôrazniť, že niektoré “budgetové” značky pneumatík sú vyrábané veľkými známymi koncernami. Tie totiž majú vo svojom portfóliu väčšinou zastúpenie v každej z troch tried pneumatík, pričom v tejto triede sú koncernami vo výrobných procesoch implementované technológie a postupy, ktoré boli pred pár rokmi používané v strednej či dokonca prémiovej triede pneumatík. V tejto triede tak dostanete pneumatiku, ktorá síce nebude mať najinovatívnejšie technológie a zmesi, no na druhej strane to budú rokmi zaužívané a osvedčené technológie, zmesi či dezény. Pokiaľ teda nevyžadujete od svojich pneumatík nadštandardný výkon a preferujete pokojnú jazdu s primeraným kilometrovým nájazdom, a je na prvom mieste u Vás cena, sú pneumatiky tejto triedy pre Vás správnou voľbou. V dnešnej dobe sú často rozoberané kvality a výkony pneumatík čínskych výrobcov. Ľudia sa mylne domnievajú, že čínske pneumatiky sú z kvalitatívneho hľadiska ďaleko pozadu oproti známejším ekonomickým triedam veľkých koncernov. Práve naopak, čínske pneumatiky sú svojou kvalitou na rovnakej ak nie aj na vyššej úrovni. Jedným z dôvodov je, že výrobné fabriky a technológie sú mnoho krát modernejšie a inovatívnejšie ako u európskych výrobcov. V niektorých prípadoch sa dokonca jedná aj o privátne značky veľkých európskych koncernov. Čínske pneumatiky Vašu peňaženku zaťažia ešte o niečo menej. Sú teda lacnejším variantom „budgetových“ značiek koncernových výrobcov. Predstaviteľmi ekonomickej triedy pneumatík sú napríklad značky Matador, Barum (koncern Continental), Kormoran, Orium, Ricken, Taurus (koncern Michelin), Debica a Sava (koncern Goodyear), a z čínskych výrobcov Austone, Atlas, Fortune, Fortuna, Leao, Powertrac, Sailun, Superia, Tracmax, Wanli, Windforce.
Stredná trieda pneumatík je najlepším kompromisom z hľadiska pomeru ceny a kvality. Ideálne sú pre náročnejších vodičov, ktorí od svojich pneumatík očakávajú lepší výkon a zároveň nie je u nich na prvom mieste cena pneumatík. Kúpou pneumatík tejto triedy teda dostanete nadpriemerné jazdné vlastnosti, slušný komfort a výkon, vyšší kilometrový nájazd, a to všetko za atraktívnu cenu. Najtypickejšími predstaviteľmi tejto triedy pneumatík sú kórejskí výrobcovia pneumatík Hankook a Nexen. Z ostatných značiek pneumatík sem patria napríklad značky Semperit a Uniroyal (koncern Continental), Kleber a BF Goodrich (koncern Michelin), Fulda (koncern Goodyear), Firestone (koncern Bridgestone), ďalej značky Cooper, Vredestein, Toyo, Yokohama či Kumho. Pokiaľ by sme zamierili viac na sever od nás, museli by sme spomenúť tiež výrobcu Nokian, ktorý je obľúbený hlavne pri zimných pneumatikách, no jeho zaradenie nie je úplne jednoznačné. Pokiaľ by sme ho však zaradili do strednej triedy, bude to jej úplný vrchol, pretože kvalitou sa približuje prémiovej triede.
Prémiová trieda ako to vyplýva už z jej označenia, je to najlepšie, čo Vám výrobcovia pneumatík dokážu na trhu ponúknuť. Pneumatiky prémiových značiek sú totižto ich vizitkou a sú vyvinuté tak, aby aj ten najnáročnejší vodič bol s nimi nad mieru spokojný. Zvládnete s nimi aj tie najnáročnejšie podmienky, pretože do ich vývoja výrobcovia investujú nemalé finančné prostriedky. Technologicky a výkonnostne dostanete tie najkvalitnejšie pneumatiky na trhu, ktoré majú tie najnovšie technológie, zmesi a najpokrokovejšie dezény. Každá minca má však dve strany, a to druhou je cena pneumatík tejto triedy. Pre vodičov, ktorí sa rozhodnú pre túto triedu, je však na prvom mieste kvalita, pričom na cenu až tak nepozerajú. Sú jednoducho stotožnení s tým, že za to najlepšie na trhu je potrebné si priplatiť. Najtypickejšími predstaviteľmi tejto triedy sú výrobcovia zvučných mien ako Continental, Michelin, Goodyear, Dunlop, Bridgestone, Pirelli.
K správnemu výberu pneumatík je však ešte potrebné brať do úvahy jeden veľmi dôležitý aspekt, a to Váš preferovaný štýl jazdy. To úzko súvisí s delením pneumatík podľa ich zamerania, a to na úsporné, štandardné a športové. V prémiovej triede pneumatík sa totižto často krát stretnete pri výbere svojich pneumatík v tom istom rozmere s viacerými modelmi v rámci jednej značky. Úsporné pneumatiky sú dezénom, zmesou a technológiami vyvinuté tak, aby zabezpečovali vyšší kilometrový nájazd s dôrazom na vyššiu úsporu paliva. Preto sú tiež nazývané aj ako ekologické a ich cieľovou skupinou sú vodiči, ktorí jazdia dlhšie trasy a najazdia počas roka väčší počet kilometrov. Typickými modelmi ekologických pneumatík sú Continental EcoContact, Michelin EnergySaver+, Goodyear EfficientGrip a EfficientGrip Performance , Bridgestone Ecopia prípadne Pirelli Cinturato P1Verde a Cinturato P7Blue.
Štandardné pneumatiky sú najobľúbenejšou voľbou vodičov, pretože tieto pneumatiky majú vyvážený pomer kľúčových jazdných vlastností. Pri výbere tejto pneumatiky dostanete zvýšený komfort na cestách za mokra aj za sucha. Kilometrový nájazd, úspora paliva, výkon a priľnavosť je niekde medzi ekologickými a športovými pneumatikami. Tieto pneumatiky sú zlatým stredom a majú to najlepšie z ekologických aj športových pneumatík. Typickými modelmi štandardných pneumatík sú Continental PremiumContact, Michelin Primacy, Goodyear Excellence, Bridgestone Turanza, prípadne Pirelli Cinturato P7.
Športové pneumatiky sú voľbou vodičov, ktorí preferujú agresívnejší štýl jazdy, rýchlejšie prejazdy zákrutami prípadne vlastnia vysokovýkonný športový automobil, či SUV. Tieto pneumatiky totižto garantujú výbornú priľnavosť pri rýchlych prejazdoch zákrutami, prudkej akcelerácii či brzdení. Sú vyvinuté tak, aby vodičom zabezpečili perfektnú stabilitu vozidla na vozovke pri vysokých rýchlostiach a agresívnejšej jazde za sucha aj za mokra. To súvisí s mäkšou zmesou týchto pneumatík, čo znamená podstatne nižší kilometrový nájazd. Práve to je najväčším mínusom športových pneumatík, kde v porovnaní napr. so štandardnými pneumatikami to môže byť až o 50% menej. Kilometrový nájazd primárne závisí od spôsobu a štýlu jazdy vodiča. Typickými modelmi športových pneumatík sú Continental SportContact a 4×4 SportContact, Michelin Pilot Sport, Goodyear Eagle F1 Asymmetric a Eagle F1 Supersport, Bridgestone Potenza prípadne Pirelli P Zero, P Zero Rosso a P Zero Nero GT.
Leave A Comment